گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر

پرورش عقرب در همسایگی شما، بازار داغ سوداگران زهر

پرورش عقرب در همسایگی شما، بازار داغ سوداگران زهر حیوان خانگی: كارشناسان معتقدند تبلیغات درباره نگهداری و فروش زهر عقرب شیادی است اما هر روز خبری از كشف عقرب در مناطق مناطق غیرمرتبط از مرغداری گرفته تا مناطق مسكونی منتشر می گردد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر نگهداری و پرورش عقرب با تبلیغات دروغین فضای مجازی رونق یافته است و هر روز خبری از كشف عقرب در مناطق مناطق غیرمرتبط از مرغداری گرفته تا مناطق مسكونی منتشر می گردد.
در آخرین نمونه طیب احمدی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم اعلام نموده است: بعد از دریافت گزارشی از ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با نگهداری تعدادی عقرب در یك واحد مرغداری، مبحث بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت و ۴۰۰ عدد عقرب زرد و سیاه از واحد متخلف كشف و ضبط شد.
وی با اشاره به گسترش نگهداری و پرورش عقرب در استان های مختلف و بروز كلاهبرداری های سودجویان از مردم با وعده های دروغین سودهای كلان، تصریح كرد: هرگونه نگهداری و خرید و فروش جانوران وحشی همچون انواع عقرب ها بدون مجوزهای قانونی، تخلف بوده و با متخلفان بر مبنای قوانین و ضوابط برخورد می گردد.
خبرنگار مهر بیش از یك ماه پیش در گزارشی نسبت به شیوع این پدیده در كشور اخطار داده بود و رسانه های دیگری هم بعد از ان به این مورد پرداختند. با این وجود از آن زمان تا كنون چندین بار سازمان محیط زیست از كشف عقرب در منازل مسكونی، مرغداری و مناطق نامرتبط دیگر در كشور اطلاع داده است. دستگیری زن عقرب گیر در تایباد، كشف ۳ هزار عقرب از یك منزل مسكونی در مشهد، و نگهداری ۴۰۰ عقرب در یك مرغداری تنها نمونه هایی از اخبار یك ماه اخیر و آن هم از موارد كشف شده است. این در حالیكه است كه به اعتقاد كارشناسان تبلیغات در رابطه با زهر عقرب شیادی است.
علیرضا زمانی جانورشناس و پژوهشگر ایرانی درباره موج تبلیغاتی اخیر در شبكه های اجتماعی برای فروش «زهر عقرب»، خواصی كه برای آن مطرح می گردد و برگزاری دوره های آموزشی در رابطه با آن، به خبرنگار مهر اظهار داشت: هر چند وقت یك بار موجی راه می افتد و یك توجهی در سطح وسیع ملی به سمت گروهی از حیوانات و گیاهان جلب می گردد و از آن ها بهره برداری می كنند و نهایتا آخر قضیه مشخص می گردد این ماجرا یك حقه و شیادی بوده و در این میان تنها جمعیت جانوران و گیاهان صدمه دیده اند. هم اكنون هم با قضیه عقرب ها و خفاش دست و پنجه نرم می نماییم.
زمانی اضافه كرد: این مساله در مورد عقرب ها اخیرا شروع شده و نزدیك به دو سال و نیم است كه شروع شده و حتی در یك سری مصاحبه تلویزیونی در اخبار هم پخش شده بود. یك عده ای می گفتند زهر عقرب جزو گرانبهاترین مایعاتی است كه در دنیا وجود دارد و هر گرم آن مثلاً حدود ۴ تا ۸ میلیارد تومان قیمت دارد. این ماجرا پس از اینكه در فضای مجازی پخش گردید خیلی موج شدیدی تولید كرد به صورتی كه تا چند ماه پیش با خود من شاید هفته ای سه چهار نفر تماس می گرفتند، از كارشناس بیمه تا معمار و راننده اتوبوس و افراد مختلف كه هیچ كدام هم متخصص نبودند می خواستند بیایند و پرورشگاه عقرب راه بیندازند و زهرش را استخراج كنند و معلوم نیست به كجا بفروشند!
وی خاطرنشان كرد: این مسئله ای كه مطرح شده جنبه حقیقی ندارد. البته زهر عقرب بالقوه می تواند مایع گرانبهایی باشد اما نه به آن بهایی كه گفته شده ولی مسئله اصلی این است كه بیشتر تحقیقات بیوشیمی كه روی زهر جانوران مختلف انجام می گردد از این حالت كه مستقیم از حیوانات زهر بگیریم خارج شده و الان این روش در دنیا منسوخ شده است و الان با چندبار نمونه گیری از آن گونه می توانند تركیبش را مشخص كنند و آن را بسازند.
این جانورشناس اضافه كرد: از جانب دیگر شناسایی عقرب ها بسیار مشكل است. یعنی این ها غالبا با یك سری الگوهای موهای روی پاهایشان و اندام های چنگ مانندشان شناسایی می شوند. نیازمند تخصص و تجربه است و افراد نمی توانند صرفا راحت با یك دوره آموزشی عقرب ها را شناسایی كنند و هر گونه هم زهر منحصر به فردی دارند. حتی جمعیت های یك گونه در جاهای مختلف اگر با هم از فاصله مختلف قرار گرفته باشند زهرشان فرق دارد و نمی توانید زهرهای مختلف را با هم تركیب كنید و بگویید زهر همه شان این است. چیزی كه اغلب افراد این تصور را داشتند.
زمانی افزود: مسئله دیگر بحث پرورش و تكثیر عقرب هاست كه بسیار فرایند زمان بری است. چندین سال زمان می برد تا عقرب ها بالغ شوند. حتی زمانی كه بالغ می شوند شرایطی باید فراهم گردد تا جفت گیری كنند، هر عقربی باید در فضای منحصر به فرد خودش زندگی كند و این ها فرایند پرورش و تكثیر عقرب ها را به یك فرایند پیچیده تبدیل نموده ولی می بینیم الان به وفور كلاس هایی برای این قضیه توسط افرادی كه به هیچ وجه متخصص نیستند برگزار می شود، جزواتی به فروش می رسد و حتی دیدم یك مجموعه برای مزرعه عقرب پروپوزال می فروخت. طرف این پروپوزال را خریده بود و می گفت من هیچ اطلاعاتی ندارم اما الان می خواهم مركز پرورش عقرب را بزنم و بعد هم زهر به خارج از ایران صادر كنم. این همان قضیه اصلی در بازار است كه با همین كلاس ها راه افتادند و الان حتی خرید و فروش عقرب بسته به وزن عقرب انجام می گردد و این ها یك ضرر خیلی بزرگ و جبران ناپذیری به عقرب ها می زند. همان ضرری كه الان مارهای زهرآگین ما هم با آن مواجهند به خاطر نمونه برداری های زیادی كه شده است.
وی تاكید كرد: ما عقرب هایمان را به خوبی نمی شناسیم اما می بینیم الان مردم در كوه ها عقرب جمع آوری می كنند و می فروشند و خیلی از این عقرب ها كه جمع آوری می شوند امكان دارد گونه هایی باشند كه ناشناخته هستند و خیلی زودتر از آن كه ما بخواهیم كشفشان نماییم و شناسایی شان نماییم به واسطه همین فعالیت ها از بین بروند و روی سنگ قبرشان نامی هم نوشته نمی گردد.

1397/06/25
14:24:25
5.0 / 5
3047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی