معاهده پاریس اهرمی برای كاهش اثرات تغییر اقلیم

معاهده پاریس اهرمی برای كاهش اثرات تغییر اقلیم حیوان خانگی: تغییر اقلیم شاید 10 تا 15 پارسال برای بیشتر مردم پدیده ناآشنایی بود اما حالا بیشتر كشورهای جهان وقوع آن را پذیرفته اند و بنا بر این برای كاهش تاثیرات آن در سال 2015 در چارچوب توافقنامه پاریس گرد هم آمدند تا با انجام اقداماتی مانع گرمتر شدن زمین تا بیشتر از 1.5 درجه شوند.


دانشمندان محیط زیست پیش تر پیش بینی كرده بودند كه اگر كشورهای صنعتی تولید گازهای گلخانه ای«مهم ترین محصول صنایع و علت اصلی گرم شدن زمین» كاهش ندهند، دمای كره زمین تا اختتام قرن، 2 درجه گرمتر خواهد شد.
گرم شدن زمین منجر به نابودی ذخایر یخ قطب ها، احداث سیلاب ها و تغییرات آب و هوایی شدید و حوادث زیست محیطی بسیاری خواهد شد كه سرانجام آن مهاجرت میلیون ها نفر است كه مشكلات اجتماعی و اقتصادی فراوانی را بر كشورها تحمیل می كند.
12 دسامبر 2015 در پاریس، معاهده ای برای مقابله با تغییرات اقلیمی و باز شدن گره ها برای اقدامات مقابل تغییر اقلیم و همین طور سرمایه گذاری در جهت اقتصادی كم كربن، مقاوم، انعطاف پذیر و پایدار توسط 195 كشور مورد توافق قرار گرفت.
هدف اصلی این توافق جهانی پیشگیری از افزایش دمای كره زمین در این قرن زیر 2 درجه سانتیگراد و همین طور احداث كوشش برای محدود كردن دما به افزایش آن به زیر 1.5 درجه سانتی گراد نسبت به سطح آن پیش از صنعتی شدن است. هدف بلندمدت توافق پاریس این است كه دمای كره زمین تا اختتام قرن به جای دو درجه، 1.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد.
ایران یكی از كشورهایی است كه در شكل گیری معاهده پاریس حضوری فعال داشته، این معاهده در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده است.
برخی مخالف و برخی موافق پیوستن ایران به این معاهده هستند؛ به اعتقاد مخالفان در این شرایط اقتصادی پیوستن به این معاهده به نفع ایران نیست؛ اما برخی مانند «داود پرهیزكار» معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی معتقد به پیوستن ایران به این معاهده است.
وی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: متاسفانه برخی در كشور بروز پدیده تغییر اقلیم را قبول ندارند؛ بررسی ها نشان داده است طی 50 پارسال بیشتر از 50 میلیمتر بارش سالانه كم شده است كه برای كشور خشك و نیمه خشكی مانند ایران این عدد بزرگی است.
وی اضافه كرد: نگاه من به سوژه پیوستن ایران به معاهده پاریس كاملا علمی است و اصلا سیاسی نیست، نگاه جهان هم به آن علمی است؛ هیات بین دولتی تغییر اقلیم ( IPCC ) با استفاده از هزار كارشناس و دانشمندی كه از سراسر دنیا دارد، گزارشی از وضعیت آب و هوایی كشورها كه به گزارش «ارزیابی وضعیت» معروف است تهیه می كند.
رییس سازمان هواشناسی افزود: گزارش پنجم این كارشناسان نشان داده است كه دمای كره زمین افزایش یافته است؛ این افزایش دما نتایج زیادی به همراه دارد كه یكی از آنها از بین رفتن یخچال های قطبی است.
پرهیزكار اضافه كرد: در ایران باز شاهد تاثیر تغییر اقلیم هستیم، بعنوان مثال بیشتر بارش های كشور به سمت رگباری شدن پیش رفته و بیشتر بارش ها منجر به سیل میگردد در حالیكه تا چند پارسال بارش ها به صورت نرمال و معمولی بود.
وی درباره اینكه چرا بارش ها به صورت رگباری و سیل آسا شده است، اظهار داشت: علت آن گرمایش جهانی است و از نظر فیزیكی هم قابل تحلیل و تفسیر و یك سوژه علمی است؛ بعنوان مثال اگر هوای تهران قبلا با 10 لیتر آب به حالت اشباع می رسید حالا كه گرم شده برای اشباع به 15 لیتر آب نیاز دارد كه این میزان به صورت سیل جاری میگردد.این یعنی هم كم بارشی زیاد شده و هم اینكه اگر ببارد بارش ها سیل آسا و ویرانگر است.

*** توسعه حاشیه نشینی یكی از نتایج تغییر اقلیم
رییس سازمان هواشناسی افزود: همین طور شاهد خشكسالی های پی در پی در كشور هستیم. در جنوب شرق و شرق كشور روستاهای بسیاری به سبب خشكسالی خالی از سكنه شده اند چون سالهای متمادی آبی نبوده بدین سبب دیگر قادر به كشاورزی و دامپروری نبودند از این رو محل سكونت خودرا رها و به حاشیه شهرها مهاجرت كردند و به این صورت شهرها گسترش یافت.
وی اضافه كرد: از این افراد عده ای كه تا حدی از توان مالی برخوردار بودند داخل شهرها ساكن شدند كه كلانشهرها را شكل دادند و عده ای هم كه توان مالی نداشتند در حاشیه شهرها ساكن و سبب توسعه حاشیه نشینی شدند. برمبنای آمار و ارقام 19 میلیون نفر حاشیه نشین داریم یعنی حدودا از هر 4 ایرانی یك نفر در حاشیه شهرها زندگی می كند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اشاره كرد: در واقع مهاجرت از روی ناچاری بوده برای اینكه شرایط اقلیمی تحت تاثیر گرمایش جهانی آنها را مجبور به این كار كرده است.تغییر اقلیم و اثرات آن در ایران در خیلی از جاها قابل رویت است كه خشك شدن تالاب ها و رودخانه ها در نقاط مختلف كشور نمونه ای از این تاثیر است؛ البته باید توجه داشته باشیم كه تغییر اقلیم به تنهایی مقصر تمام آنها نیست بلكه مدیریت نادرست طی سال های گذشته باز نقش بسزایی در خشك شدن دریاچه ارومیه، بختگان یا زاینده رود داشته است.

*** توجه به توان خرده اقلیم لازمه توسعه پایدار
وی اشاره كرد: طی سال های گذشته مدیریت بدون توجه به خرده اقلیم ها شكل گرفته است؛ در واقع هدفگذاری در روند مدیریت، توسعه بدون توجه به توان خرده اقلیم بوده است در حالیكه لازمه توسعه پایدار توجه به توان خرده اقلیم است.اگر این كار در ابتدای هر توسعه صورت گیرد دیگر مشكلاتی مانند كمبود آب، آلودگی هوا و انباشت جمعیت را در یك منطقه نخواهیم داشت كه در این صورت اساسا خدمات رسانی باز بهتر خواهد شد.

*** انتقال آب بین حوضه ای و نتایج آن
پرهیزكار در ادامه به انتقال آب بین حوضه ای و نتایج آن اشاره نمود و اظهار داشت: پنج پارامتر هوا، آب، خاك، یخچال های طبیعی و زیست بوم منطقه تعیین توان خرده اقلیم است كه بشر توانست یكی از آنها را نفع خودش دستكاری كند كه آن آب است، توانست با حفر كانال و لوله كشی آب را از حوضه ای به حوضه دیگر منتقل كند كه نتایج آن را حالا در كشور می بینم.
وی اضافه كرد: وقتی آب را جابجا می نماییم مردم در محل جدید جمع می شوند اگر این آب به هر علت قطع شود فاجعه رخ خواهد داد، بعنوان مثال حالا صحبت از انتقال آب از یك دریا به سمت كویر است، در حالیكه بهتر است به جای اینكه آب را به كویر بیاوریم مردم را به كنار آب ببریم تا هم خط ساحلی آباد شود و هم هزینه ها كم شود.

*** برلزوم پیوستن ایران به معاهده پاریس شكی نیست
رییس سازمان هواشناسی اظهار داشت: تمام این مسائل به تاثیرات تغییر اقلیم بر می گردد بدین سبب بر ضرورت پیوستن ایران به معاهده پاریس شكی نیست در واقع كارهای تحقیقاتی در دنیا نشان داده دمای كره زمین افزایش یافته است، كارهای تحقیقاتی داخل كشور هم آن را تایید می كند اینطور نیست كه ما در یك فضای خارج از فضای جهانی قرار داشته باشیم.
وی افزود: بررسی های ما هم نشان داده است هم دمای كشور افزایش یافته و هم بارش ها كاهش یافته است یعنی دو عاملی كه برای كشور بسیار خطرناك می باشد كه ناشی از گرمایش جهانی است بدین سبب اساسا به برطرف نمودن شرایط به وجود آمده در دنیا كمك نماییم.
پرهیزكار اضافه كرد: این كار در كشور شدنی است چون تعهدی كه در معاهده پاریس داده شد زیاد نیست و 4 درصد است بدین سبب كافی است همین صنایع دودزایی كه حالا در كشور داریم را بهسازی نماییم كه هزینه چندانی باز ندارد، با این كار به راحتی می توانیم 4 درصد تعهد خودرا انجام دهیم.

*** توان بالای ایران در تامین انرژی های تجدید پذیر
رییس سازمان هواشناسی اظهار داشت: ایران دارای پتانسیل بالایی در زمینه انرژی های پاك و تجدید پذیر است كه می توانیم در یك برنامه طولانی مدت به آنها بپردازیم، توان انرژی خورشیدی در ایران به حدی است كه می توان برق قاره اروپا را تامین نماییم.
وی به مصرف بی رویه آب در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: برای مصرف انرژی خصوصاً آب در كشوری مانند ایران كه بر روی مرز خشكی قرار دارد باید فرهنگ سازی صورت گیرد، به مردم نحوه مصرف آموزش داده شود همین طور مسئولان مدیریت صحیح منابع را بدانند.

*** مخالف انتقال آب بین حوضه ای هستم
وی اضافه كرد: ایران سواحل گسترده ای دارد اما می بینم به جای اینكه صنایع آب بر و یا جمعیت را كنار آب متمركز كنند دنبال این هستند كه آب را از یك حوضه به حوضه دیگر منتقل كنند، این روش سالها است در كشور همچون تهران تجربه میگردد.
پرهیزكار افزود: بعنوان مثال 5 سد همچون كرج، طالقان، لتیان و ماملو آب تهران را تامین می كنند اما آیا مشكل كم آبی پایتخت برطرف شده است، نه تنها برطرف نشد بلكه با آوردن آب، جمعیت بیشتری در مقصد ( تهران ) جمع شدند.
وی اشاره كرد: وقتی آبی از یك حوضه به حوضه دیگری منتقل میگردد در واقع هر دو حوضه را خراب كرده ایم، در حوضه اول كسانی بودند كه از آن حقابه استفاده می كردند و حالا محروم شدند و حوضه دوم آبی نداشتند و شما برای آنها حقابه احداث كردید، حال اگر روزی آب یكی از این سدها به سمت تهران قطع شود چه فاجعه ای پیش خواهد آمد؟
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینكه با این حساب با انتقال آب بین حوضه ای موافق نیستند اظهار داشت: بله با انتقال آب حوضه به حوضه موافق نیستم فقط به شرطی كه مبدا آب زیاد و دائمی داشته باشد و جابجایی با هدف شرب صورت گیرد كه البته آنهم نیاز به مطالعات بسیاری دارد.

*** انتقال آب با هدف تلطیف هوا، حرفی غیر علمی است
وی اضافه كرد: روزی می گفتند با راه اندازی كانال آب شمال را به جنوب منتقل نماییم تا هوای كویر تلطیف شود؛ اینها همه حرفهای غیر علمی است، در این روش ها مثلا آبی كه می خواهند منتقل كنند را با آب خلیج فارس دریای عمان مقایسه كنند آیا به آن اندازه می توانند آب بیاورند اساسا نه، آیا هوای سواحل این دریاها بهاری و تلطیف شده است؟
پرهیزكار گفت: یك سری كارها واقع بینانه است كه در این حالت تحلیل و بررسی علمی دارد اما وقتی به رویا تبدیل میگردد دیگر جایی جهت بررسی نمی ماند، اینكه بگوییم دلمان می خواهد كویر سبز شود باید ببینم آیا واقعا می شود؟ چه حجم آبی می خواهید وارد كویر كنید اساسا به اندازه خلیج فارس و دریای عمان كه نمی توانید بیاورید.
وی افزود: دراین سواحل در فصل تابستان به سبب بالا بودن رطوبت و شرجی بودن هوا، نفس كشیدن به سختی انجام می شود، حال اگر حجم زیادی آب وارد كویر شود به سبب بالا رفتن رطوبت دیگر زندگی كردن غیر ممكن میگردد برای اینكه در دمای 50 درجه در مناطق خشك می توان زندگی كرد اما با همین دما در مناطق مرطوب زندگی دشوار و گاها غیر ممكن میگردد.
وی اظهار داشت: بدین سبب اینها مباحثی است كه مبانی علمی ندارد و بیشتر تصورات ذهنی یك فرد یا گروه است، باید مطالعات دقیق صورت گیرد، لطمه های اجتماعی و زیست محیطی آن حتما بررسی شود چون لطمه های اجتماعی و زیست محیطی چیزی نیست كه بتوان جبران كرد.

*** تهران و پدیده جزیره گرمایی
رییس سازمان هواشناسی كشور اظهار داشت: زمانی تهران تفرجگاه «شهر ری» بود اما حالا به سبب ترافیك، آلودگی هوا و ازدحام جمعیت خود تهرانی ها هم دیگر تحمل هوای آن را ندارند، گذشته از این پدیده هایی مانند جزیره گرمایی كه به واسطه كلانشهر شدن تهران شكل گرفته باز اذیت كننده است برای اینكه جزیره گرمایی موجب شد دمای هوای تهران حداقل سه تا چهار درجه افزایش یابد.
وی اضافه كرد: از این رو دیگر در تهران برف های سنگین نمی بارد اگر هم ببارد ماندگاری ندارد و علت آنهم افزایش دمای كمینه در تهران است، این افزایش هم به سبب سیاست های غلط به وجود آمده است اینكه جمعیت زیادی را در تهران جمع كردیم و تهران بزرگ و بزرگ تر شد و الان در مدیریت آن درمانده شده ایم، وقتی صحبت از مدیریت زلزله میگردد مسولان مستاصل می شوند كه در صورت وقوع آن چگونه میگردد شهر را مدیریت كرد.
علمی 9014**1440


1397/10/17
13:44:03
5.0 / 5
1965
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی