اختصاصی مهر؛

لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه كاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد

لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه كاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد به گزارش حیوان خانگی متخصصان امروز موفق شدند از پلنگ ایرانی نر باغ وحش تهران اسپرم بگیرند اما بعد از بیهوشی و بررسی متوجه شدند پلنگ ماده برای پذیرش لقاح مصنوعی آماده نیست و باید ۱۰ روز دیگر صبر كرد.خبرگزاری مهر، گروه جامعه-مسعود بُربُر: عمل لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی كه قرار بود بامداد امروز در مجموعه باغ وحش ارم تهران صورت گیرد به علت آماده نبودن شرایط بدنی پلنگ ماده نیمه كاره ماند و طی ۱۰ تا ۲۰ روز آینده بار دیگر كوشش برای انجام آن از سر گرفته خواهد شد.
ایمان معماریان دامپزشك و مدیر باغ وحش تهران قبل از آغاز این عمل توضیح داد: كاری كه امروز انجام می دهیم امكان سنجی عمل لقاح مصنوعی است. دو پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران داریم كه یكی شان پلنگ نری است كه سال قبل از باغ وحش لیسبون پرتغال به ایران آورده شد. یك پلنگ ایرانی ماده هم در باغ وحش تهران داریم كه متاسفانه حدود ۶ سال پیش یك دست خویش را در تله شكارچی ها از دست داده اما از نظر ژنتیكی بسیار بسیار باارزش است و بنابراین تصمیم گرفتیم این كار را انجام دهیم.

وی اضافه كرد: این كار را با همكاری متخصصان آلمانی كه در این زمینه بهترین ها هستند انجام می دهیم. در مرحله اول پلنگ نر را بیهوش كردیم كه خوشبختانه هم میزان و هم كیفیت اسپرم مناسب بود. در مرحله بعدی پلنگ ماده را بیهوش می نماییم و اول به وسیله سونوگرافی تخمدان ها را چك می نماییم ببینیم چه اندازه آماده پذیرش اسپرم است. اگر آماده باشد با روش جدیدی تلقیح مصنوعی را انجام می دهیم. با این روش در دنیا قبلاً فقط یك مرتبه موفقیت درباره پلنگ ایرانی اتفاق افتاده و روش جدیدی است كه می خواهیم امتحانش نماییم و امیدواریم كه موفق باشیم.
مدیر باغ وحش تهران تاكید كرد: اگر پلنگ ماده الان شرایط پذیرش را نداشته باشد باید هورمون درمانی شود تا به آمادگی لازم برسد. الان اسپرم های پلنگ نر را گرفته ایم و حتی می توانیم آنها را فریز كرده و نگهداری نماییم. كاری كه قبلاً هم انجام داده ایم و الان یك بانك اسپرم پلنگ ایرانی داریم كه در نیتروژن مایع نگهداری می نماییم.

ایمكه لودرز، متخصص آلمانی عمل لقاح مصنوعی پلنگ ها هم در این باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز هر دو حیوان را بررسی می نماییم. پلنگ نر را بررسی كردیم و اسپرمش را گرفتیم و نمونه بسیار خوبی هم گرفتیم. همكاران من نمونه را بررسی و شمارش می كنند. پلنگ ماده را هم بررسی كردیم. با عنایت به اینكه تا كنون آبستن نشده اگر امسال شرایط حاملگی او را فراهم نكنیم امكان دارد زمان را از دست بدهیم و برای همیشه دیر بشود. به این علت است كه اینجا هستیم و لقاح مصنوعی را در دستور كار قرار داده ایم باآنكه اغلب اولویت ما نیست.
وی تاكید كرد: ما برخی از پلنگ های ایرانی را هم در باغ وحش های اروپایی داریم و این پلنگ نر هم از آنجا آمده اما به هر حال گاهی امكان دارد پلنگ ماده و نر یكدیگر را نپسندند و جفت گیری نكنند و بنابراین است كه به لقاح مصنوعی رو نیاوریم. این روش را در شیرها و گربه سانان دیگر هم استفاده می نماییم و البته باآنكه شانس موفقیت در این زمینه خیلی بالا نیست اما امیدواریم كه فرزندان این عمل را بزودی ببینیم.
با این حال بعد از بیهوشی و بررسی وضعیت پلنگ ماده متخصصان تصمیم گرفتند عمل لقاح را انجام نداده و به تعویق بیاندازند. دامپزشك و مدیر باغ وحش تهران در این باره به خبرنگار مهر توضیح داد: مهم ترین نكته این است كه هر دو حیوان از نظر هورمون های تولید مثلی سالم هستند. گاسپار اسپرم خوبی تولید می كند و امروز كیجا را هم سونوگرافی كردیم و فولیكول های فعالی دارد ولی هنوز اندازه آن به حدی نیست كه در اوج فحلی باشد و لقاح مصنوعی را انجام دهیم.

وی در مورد سرنوشت عمل لقاح توضیح داد: حالا باید كمی صبر نماییم تا كیجا آماده تر شود، گاسپار را هم با هورمون تحریك می نماییم تا سطح تستسترونش افزایش پیدا كند و بعد هم جفتگیری طبیعی را امتحان می نماییم و بعد از آن در ۱۰ تا ۲۰ روز آینده دوباره لقاح مصنوعی را امتحان می نماییم.
ایمكه لودرز هم ضمن یادآوری اهمیت این عمل جهت بررسی احتمال موفقیت عمل لقاح مصنوعی در یوزپلنگ ها كه وضعیت بغرنج تری دارند به خبرنگار مهر اظهار داشت: در یوزها این مورد پیچیده تر هم هست چون كه تولید مثل یوزها روند پیچیده تری دارد. در یوزها كیفیت اسپرم هم معمولاً كمتر است و احتمال موفقیت كم است اما در مورد آنها چاره دیگری نداریم چون دیگر در طبیعت شرایط مناسبی ندارند.
وی خاطرنشان كرد: دلبر، یوزپلنگ ماده تحت حفاظت در پردیسان را یكی دو روز پیش بررسی كردیم. كوشكی كه یوزپلنگ نر آن مجموعه است را هم مطالعه كردیم. اندام تناسلی نر و ماده هر دو به خوبی كار می كند اما نمی دانیم چرا جفت گیری بین آنها رخ نداده و ازاین رو ناگزیریم لقاح مصنوعی را انجام دهیم. الان آنها را به روش های هورمونی آماده می نماییم و امكان دارد دو ماه و نیم طول بكشد تا شرایط برای عمل یوزها هم فراهم گردد. ازاین رو به احتمال زیاد در بهار شامل عمل لقاح یوزپلنگ ها خواهیم بود و امیدواریم كه فرزندان آنها را هم ۹۰ روز پس از آن ببینیم.

1397/11/21
12:00:21
5.0 / 5
2618
تگهای خبر: آب , پزشك , پلنگ , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی