استاد ایرانی دانشگاه برونل در گفتگو با ایندیپندنت:

احتمال وقوع سونامی در آب راه نفتكش های خلیج فارس وجود دارد

احتمال وقوع سونامی در آب راه نفتكش های خلیج فارس وجود دارد حیوان خانگی: دكتر ˮمحمد حیدرزادهˮ(Mohammad Heidarzadeh) استاد دانشكده عمران و محیط زیست ˮدانشگاه برونل لندنˮ(Brunel Universit London) در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت از احتمال وقوع سونامی با ارتفاع 7 فوت(2.1 متر) در خلیج فارس آگاهی داد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، دكتر "محمد حیدرزاده" طی این مصاحبه اظهار نمود: سونامی با ارتفاع ۲ متر آب راه نفت كش ها را در خلیج فارس تهدید می كند.
وی اظهار داشت: فجایعی مانند این می توانند صدها میلیون پوند خرج روی دست شركت های بیمه بگذارند و تأثیر مستقیمی روی قیمت نفت داشته باشند.
تحقیقات جدید نشان داده است كه آبراه اصلی نفت كش ها در خلیج فارس در معرض خطر سونامی ۷ فوتی كه هر دو سال یكبار رخ می دهند قرار دارد كه این مساله احتمالاً ناشی از گرمایش جهانی است و می تواند سبب اختلال بزرگی در تولید و عرضه جهانی نفت شود. نفتی كه ۳۰ درصد از سهم جهانی آن از این منطقه می گذرد.
طی یك قرن گذشته خلیج فارس از خطر سونامی در امان بوده است كه این امر این منطقه را برای حمل و نقل كشتی های بزرگ نفتكش ایده آل ساخته است. با این وجود، در ماه مارس سال ۲۰۱۷، امواج ۳ فوتی (۰.۹ متر) كاملاً غیرمنتظره به سمت خلیج فارس آمدند كه نه تنها سبب لطمه به مناطق ساحلی شدند بلكه سبب كشته شدن حداقل پنج نفر در جنوب ایران شد.
تحقیقات جدید آگهی می دهد در شرایط تغییرات اقلیمی، این رویداد شدید آب و هوایی می تواند هر چند سال یك دفعه در منطقه رخ دهد.
دكتر حیدرزاده در ادامه اضافه كرد: ماه مارس ۲۰۱۷ یك رویداد چالش برانگیز رخ داد. برای اولین بار شاهد امواج تخریب كننده با ارتفاع ۳ فوت بودیم كه خاصیت های یك سونامی واقعی را داشت. همه افراد در آن زمان تعجب زده بودند چونكه هیچكس انتظار سونامی در آنجا را نداشت. من دو سال بر روی این موج های رمزآلود كار كردم و در نهایت متوجه شدم كه این موج ها نوعی سونامی به نام "متئوسونامی"(meteotsunami) هستند.
برخلاف سونامی های طبیعی كه از حركت ناگهانی كف اقیانوس ها ایجاد می شوند، متئوسونامی ها از تغییرات سریع فشار هوا ایجاد می شوند. متئوسونامی سال ۲۰۱۷ توسط طوفان شنی كه در لیبی رخ داد، به وجود آمد و بعد از آن از خلیج فارس گذر كرد و موجب ایجاد موج های وسیع شد.


دكتر حیدرزاده در ادامه اظهار داشت: دو راه به جهت اینكه طوفان شن و ماسه، متئوسونامی ایجاد كند وجود دارد، راه نخست این است كه طوفان شن و ماسه در پهنه آبی مانند یك دریاچه یا خلیج حركت نماید و دیگر اینكه سرعت حركت طوفان شن باید همانند سرعت امواج دریاچه یا خلیج باشد. واقعیت این است كه مسیر طوفان شن و سرعت آن در مقایسه با گذشته بطور شایان توجهی تغییر یافته است.
طبق مقاله انتشار یافته در مجله "Pure and Applied Geophysics" با تجزیه و تحلیل فشار هوا، سوابق سطح دریا و تصاویر ماهواره ای، دانشمندان دریافتند كه كل مسیر نفتی مورد استفاده توسط عربستان سعودی، ایران، امارات متحده عربی، عراق، قطر، كویت و بحرین حالا در معرض خطر است.
وی افزود: تصور من این است كه ارتفاع این امواج در خلیج فارس می تواند به شش یا هفت متر برسد. این پدیده معمولاً بین هر دو تا هفت سال رخ می دهد. اگر این فجایع رخ دهند می توانند صدها میلیون خرج روی دست شركت های بیمه بگذارند و به اعتقاد من اگر ما در آینده یك یا دو مورد از این رویدادها را داشته باشیم، بطور قطع شاهد تغییراتی در قیمت نفت خواهیم بود.
از سویی دیگر رخ دادن سونامی می تواند بر روی اقتصاد نیز تأثیر بگذارد برای اینكه سالانه هزاران گردشگر به بعضی از این مناطق ساحلی مانند سواحل دبی، ابوظبی و دوحه می آیند.
پژوهشگران می گویند، در ایام قبل از این رویداد (موج های ماه مارس ۲۰۱۷)، شرایط جوی غیر معمول بود اما استثنایی نبود و امكان دارد باردیگر در آینده رخ دهد. بطور كلی، یافته های ما نشان داده است كه ساحل شمال شرقی خلیج فارس باید به عنوان" نقطه داغ "(hot spot) شناخته شود برای اینكه این منطقه نسبت به امواج سونامی مانند، بسیار حساس و لطمه پذیر است.


دكتر حیدرزاده هم اكنون از سیاستگذاران درخواست كرده است تا اقدامات اضطراری را برای مواجهه با این خطر و راهنمایی های جدید برای ساختمانهای اطراف ساحل را به روز رسانی كنند. حیدرزاده بر این باور است كه دولت ها می بایست خطرات را بهتر درك كنند. "من نمی توانم با صراحت بگویم كه این سونامی می تواند به سبب تغییرات آب و هوایی باشد بلكه این تغییرات می تواند یكی از دلیلهای آن باشد. ما به اطلاعات زیادی برای اثبات این مساله نیاز داریم. حالا ما باید خودمان را برای خطرات غیرمعمول كه در گذشته از آن ایمن بوده ایم، آماده نماییم. "
دكتر "فیلیپ بلاندل"(Philippe Blondel)، استاد ارشد دانشكده فیزیك "دانشگاه بث"(University of Bath)، كه در این تحقیق دخیل نبود، اظهار داشت: ابتدا در مورد ادعایی كه این موج سال ۲۰۱۷ نوعی سونامی بوده شك داشته و احتمال می داده است "موج عظیم"(rogue waves) بوده باشند.
با این وجود، بلاندل حالا معتقد می باشد كه این كار دقیقاً مورد تحقیق قرار گرفته و سیاستگذاران باید به آن گوش دهند. بااینكه تغییرات آب و هوایی همیشه دلیل رخ دادن متئوسونامی نیستند اما متئوسونامی می تواند با تغییرات آب و هوایی افزایش یابد.
این مطالعه مورد خوبی برای افزایش ایستگاه های اندازه گیری در مناطق حوزه خلیج فارس شمرده می شود. در قسمتی از جهان ارائه این خدمات با مشكلاتی نظیر كمبود بودجه و یا راهزنی دریایی همراه می باشد. مقاله مهمی همانند این مقاله كه به رهبری دكتر محمد حیدرزاده انجام شده یك مقاله خوب برای اندازه گیری سواحل و دریاها است كه این مساله بسیار مهم و حیاتی می باشد.
منبع:

1398/04/24
14:03:50
5.0 / 5
1880
تگهای خبر: آب , اقلیم , اقیانوس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی