مرگ آبزیان در پی كاهش دبی رودخانه دز

مرگ آبزیان در پی كاهش دبی رودخانه دز به گزارش حیوان خانگی، به نقل از ایرنا كاهش قابل توجه دبی رودخانه دز موجب مرگ گونه های مختلفی از آبزیان به ویژه ماهیان این رودخانه شده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا دبی رودخانه دز از هفته گذشته تابحال به حدی كاهش یافته كه بخش هایی از این رودخانه بخصوص در پایین دست پل باستانی و اطراف پل شناور با رشد قابل توجه جلبك ها و خزه ها به تالاب تبدیل شده و قسمت هایی از آن هم خشك شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول روز چهارشنبه در مورد وضعیت نگران كننده رودخانه دز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در ایام اخیر با كاهش خروجی سد دز و كم آبی رودخانه دز مواجه شدیم بطوری كه طبق اعلام و آمار دبی رودخانه دز هم اكنون به كمتر از 70 متر بر ثانیه رسیده است این درحالی است كه میزان طبیعی حق آبه رودخانه دز برای تامین آب جنگل ها، میكروتالابها، اكوسیستم و حیات آبزیان حداقل 150 متر مكعب بر ثانیه برآورد شده است.
فرهاد قلی نژاد اضافه كرد: طبق اخبار غیررسمی علت كاهش دبی رودخانه دز، كاهش آورد رودخانه دز به دریاچه ناشی از كاهش بارندگی یا تداوم شرایط خشكسالی است و این وضعیت باعث كاهش دبی رودخانه و تلفات آبزیان در بعضی نواحی ساحلی و جنب پل ساسانی شده است بطوری كه وضعیت اكسیژن در محدوده زیر پل پنجم به وضعیت بحرانی رسیده و ممكن است در ایام آینده با تلفات بیشتری از آبزیان روبرو شویم.
وی با اشاره به اینكه كم آبی رودخانه دز خسارت های جبران ناپذیر زیست محیطی فراوانی به دنبال دارد از وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان درخواست نمود تامین حقابه رودخانه دز و تامین برق سد دز را در اولویت قرار دهند ضمن اینكه در كنار تامین آب شرب دریاچه دز اكوسیستم رودخانه دز و جنگل های دز هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا بخشی از اشتغال مردم شمال خوزستان و معیشت آنها وابسته به جنگل ها و بهره برداری از آبزیان و حیات اكوسیستم دز می باشد.
قلی نژاد افزود: هم اكنون در حال برآورد خسارت های وارده هستیم تا میزان خسارت به رودخانه دز و آبزیان و هم تالاب ها به صورت كارشناسی برآورد شود.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان دزفول اظهار داشت: كم آبی رودخانه دز نشان داده است كه دز آب مازادی برای انتقال به هیچ جای دیگر و سد سازی ندارد و این اتفاق نشان داده است رودخانه دز كه یكی از رودخانه های پرآب كشور بوده با كم آبی شدید روبرو شده و به علت این كم آبی خسارت های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد شده است.
وی خواهان افزایش تامین حقابه رودخانه دز شد تا شاهد كم آبی و بحران های این چنینی در این شهرستان نباشیم.
وی ادامه داد: پیگیر مطالبات و خسارت های زیست محیطی از وزارت نیرو هستیم.
رودخانه دز كه زمانی از آن بعنوان سومین رودخانه پرآب كشور نام برده می شد اینك حال و روز خوشی ندارد.
این رودخانه با آبی زلال علاوه بر پتانسیل گردشگری، زیستگاه انواع آبزیان بومی و گاها منحصر بفرد است كه به علت بی توجهی مورد تهدید پسماند، فاضلاب خام و آلودگی قرار گرفته است.
دبی رودخانه دز در شرایط عادی بین 150 تا 180 مترمكعب بر ثانیه در نوسان است.
 

1396/09/09
22:59:40
5.0 / 5
2668
تگهای خبر: آب , محیط زیست , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی