در قرار سبز هفته سوم آبان انجام شد

پاكسازی، كاشت نهال و نه به زباله برای محیط زیست

پاكسازی، كاشت نهال و نه به زباله برای محیط زیست حیوان خانگی: فعالان محیط زیست هفته سوم آبان ماه را با انجام فعالیت هلای مختلفی برای حفظ محیط زیست سپری كردند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، فعالان محیط زیست قرار سبز هفته سوم آبان ماه را با انجام فعالیت هلای مختلفی برای حفظ محیط زیست سپری كردند.
دویست و دهمین برنامه تشكل پاكسازان طبیعت فارس، كه با محوریت فرهنگسازی و پاكسازی در نقاط مختلف استان فارس و به همت اعضا فعال و ساعی گروه صورت میگیرد، در هوای دل انگیز پاییزی این هفته و در دو مرحله به پاكسازی روستای تاریخی قلات و شب شتری اختصاص داشت.
در شهر لامرد استان فارس به مناسبت گرامی داشت هفته دانش آموز، تشكل زیست محیطی سبز گستران پاقلات با هماهنگی شورا، دهیاری و مدیریت مدرسه روستای ابكنه به برگزاری كلاسهای آموزشی در مدارس این منطقه پرداخت. استفاده دانش آموزان از وسایل و ظرف تمام مصرف، نه به كیسه های پلاستیكی و ظروف یكبار مصرف، و احترام و حفاظت از حیات وحش منطقه از موارد مهم این كارگاه در لامرد استان فارس بود كه با استقبال گرم اهالی منطقه روبه رو شد.
در شهر سروستان استان فارس به مناسبت گرامیداشت هفته دانش آموز و با حضور فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه، فرمانده بسیج خواهران، انجمن عاشقان طبیعت سروستان و انجمن محیط زیست و بقا و سلامت این شهرستان، برنامه آموزش حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، احترام به طبیعت و همین طور توزیع كیسه لقمه بین دانش آموزان مدرسه تمدن سازان در استان بوشهر انجام گرفت.
در شهر سعدآباد استان بوشهر بعد از دیدار صمیمانه اعضای انجمن دوستداران طبیعت سعدآباد با اعضای انجمن تور كلیك بوشهر، اعضای این دو انجمن محیط زیستی مشاركت در كاشت نهال و بذر و پاكسازی در برنامه درختكاری و پاكسازی انجمن تور كلیك بوشهر در منطقه دلوار استان بوشهر انجام گرفت.
در یك قرار سبز دیگر در استان اصفهان توسط مجمع فعالان محیط زیست اصفهان حاشیه زاینده رود، حد فاصل سی و سه پل تا پل فلزی از فیلتر سیگار و پسماند های غیر بازیافتی پاكسازی شد.
در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان در گام هشتم طرح شهر سبز من تعداد ۳۰ اصله نهال از نوع گونه بومی با حضور تعدادی از دوستداران طبیعت و محیط زیست در محدوده پارك ملت بی بیان در مسجدسلیمان كاشته شد. تاكید بر نگهداری و آبیاری نهال ها و پیش بینی تامین و كود مورد نیاز درختان همچون موارد در اجرای این طرح بود. در این برنامه انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست، دوستداران آوای طبیعت كارون و بانوان طبیعت دوست در استان خوزستان مشاركت داشتند.
پویش «ورزش پاك، ورزشگاه پاك» در مسجدسلیمان استان خوزستان اجرا شد. این برنامه با مشاركت انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست و دوستداران آوای طبیعت در خوزستان اجرا شد. در این پویش كه با همراهی هواداران فوتبال و در جریان مسابقات لیگ برتر صورت گرفت فعالان محیط زیست به پاكسازی سكوهای ورزشگاه بعد از اختتام دیدار نفت و نساجی پرداختند. این پویش سومین سال اجرای خودرا تجربه می كند و طی این مدت نقش مهمی در ترویج فرهنگ نریختن زباله داشته است.
طرح «گلدانی برای بازیافت» با هدف معاوضه پسماند كاغذی با گل و گلدان در مسجدسلیمان استان خوزستان اجرا شد. در این طرح كه به همت دو تن از شهروندان و با مشاركت شورای هماهنگی تشكل های محیط زیستی خوزستان انجام گرفت، شهروندان ضمن تحویل انواع كاغذ (كتاب، جزوه، مجله، روزنامه، كارتن و... ) به مركز جمع آوری پسماند كاغذی، گلهای زینتی، گیاهان آپارتمانی و هدایایی از مواد بازیافتی دریافت نمودند.
امسال نیز همچون سال های گذشته، سرشماری پاییزه جمعیت حیات وحش در منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارك ملی قطرویه در نی ریز فارس انجام شد. در این برنامه آمار گیری جمعیتی كه با هماهنگی و نظارت اداره كل حفاظت محیط زیست فارس انجام شد، علاوه بر حضور كارشناسان یگان حفاظت و اداره حیات وحش و محیط بانان واحدهای مركز مربوطه، انجمن میراث ماندگار بختگان، انجمن حامیان حیات وحش پارس و خود نیروهای منطقه حفاظت شده این منطقه همكاری داشتند. در این سرشماری دو روزه آمار جمعیتی گونه های شاخص مانند: گور ایرانی، جبیر، كل و بز، میش و قوچ در منطقه حفاظت شده بهرام گور، شمارش شد. هدف از انجام سرشماری در مناطق چهارگانه ارزیابی وضعیت جمعیتی حیات وحش مناطق در یك سال قبل و مقایسه و بررسی روند رشد یا كاهش جمعیت گونه های شاخص رده پستانداران در بلند مدت، تحلیل جمعیت، میزان زاد و ولد و ارزیابی جمعیتی درباب بررسی لطمه های منطقه ای و استخراج نوع لطمه ها می باشد. گفتنی است ناامنی های به وجود آمده در این منطقه منجر به خروج از زیستگاه، مهاجرت و كاهش رشد جمعیت حیات وحش منطقه با ارزش بهرام گور شده است.
طرح بذر كاری در مراتع و جنگلها در شهرستان اقلید استان فارس كه از سال ۱۳۹۴ شروع شده بود منجر به تقویت بخشهای خیلی از مراتع و جنگلها در جنوب شهر اقلید شده است. انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید امسال با عنایت به اقبال عمومی این طرح را با نام «آوای جنگل» و طبق روال سالهای قبل با حضور اقشار مختلف مردم و دوستداران طبیعت انجام خواهد داد. آنها در نخستین برنامه موفق شدند با مشاركت اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید ۳/۵ هكتار از عرصه های منابع طبیعی در پارك پارسیان این شهرستان را به زیر كاشت انواع بذرهای گیاهان مرتعی و جنگلی كه بومی منطقه هستند، ببرند. گفتنی است كاشت دانه های جنگلی از قبیل بادام كوهی و ارژن و همین طور بذر گیاهان مرتعی شامل سكاله، آنغوزه، جاشیر و كُما به صورت كپه كاری در دستور كار انجمن قرار دارد.
در شهر شیروان استان خراسان شمالی در صد و یكمین همایش طنین پاكبانان شیروان و با همكاری همیاران و شهروندان، مسیر خیابان جانبازان در این شهرستان پاكسازی شد.
در شهر شیروان استان خراسان شمالی مسئولین دبستان دخترانه سما شیروان برای هدیه روز دانش آموز و با هدف نه گفتن به ظروف یك بار مصرف، تعدادی ظروف غذا و بطری آب دائمی را به دانش آموزان این مدرسه اهدا كردند.
با همكاری انجمن ایمن شهر هگمتان و تعدادی از سمن های حوزه محیط زیست و گردشگری همدان، منطقه چمن كمره و كوچه باغ های گنجنامه همدان پاكسازی شد.
گروه رفتگران طبیعت بهبهان در صد و هفتادمین برنامه محیط زیستی خود، با هدف ساختن شهری بدون زباله، در منطقه زیر پل مارون این شهرستان در استان خوزستان برنامه فرهنگسازی، پاكسازی و جمع آوری فیلتر سیگار و همین طور جمع آوری درب بطری را همچون گذشته برگزار كرد.
در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان به مناسبت فرا رسیدن ۱۳ آبان روز دانش آموز در مدارس شهید مدنی و ۱۳ آبان شهرستان مسجدسلیمان نمایشگاهی با استفاده از مواد بازیافتی برپا شد. در این نمایشگاه ها كه با هدف پشتیبانی از محیط زیست و آشنایی دانش آموزان با اهمیت تفكیك پسماند برگزار شدند، دانش آموزان خوزستانی كاردستی های خودرا كه با مواد دوریختنی تهیه كرده بودند به نمایش گذاشتند. كارشناس اداره محیط زیست، و مدیر انجمن همیاران محیط زیست مسجدسلیمان جهت تشویق و حمایت دانش آموزان از این نمایشگاه بازدید نمودند.


منبع:

1398/08/25
13:32:01
5.0 / 5
1971
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی