پیش بینی آبان بسیار خشک و کم بارش برای کشور

پیش بینی آبان بسیار خشک و کم بارش برای کشور حیوان خانگی: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به این که میانگین بارش ها در کل کشور طی مهرماه سال جاری نسبت به میانگین طولانی مدت کمتر بود، از مواجهه با ‍‍پاییزی خشک و کم بارش خصوصاً در آبان ماه آگاهی داد.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که از شروع مهرماه تا حالا به جز در نوار شمالی و منتهی الیه جنوب شرق کشور حدودا در سایر نقاط کشور بارندگی نداشتیم، اظهارکرد: از شروع مهر ماه تا حالا بطور متوسط ۲.۴ میلیمتر بارندگی در کشور رخ داد که این میزان در دوره طولانی مدت ۵.۳ میلیمتر است بدین سبب میانگین بارندگی ها در کل کشور کاهش چشمگیری نسبت به طولانی مدت داشته و حدودا در غالب مناطق کشور از جنوب البرز تا مناطق مرکزی و شرق کشور به جز خراسان شمالی و نوار شمالی کشور بارندگی رخ نداده یا بسیار ناچیز بوده است.

وی با اعلان اینکه نوار شمالی کشور بیشترین بارندگی ها را طی اولین ماه ‍‍پاییز دریافت کرد، اشاره کرد: هرچند مقدار بارندگی ها در استانهای واقع در نیمه شمالی و نوار شمالی کشور بیشتر از سایر مناطق بوده اما خطه شمال نیز شرایط مطلوبی نداشت و مقدار بارندگی ها در استانهای گیلان و مازندران نیز کمتر از حد نرمال بود. استان مازندران طی یک ماه گذشته حدودا نصف بارش بلندمدت را دریافت کرد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تصریح کرد: باتوجه به شرایط اقلیم کشور، بارندگی ها طی مهرماه عمدتاً محدود به نوار شمالی کشور بود و در بخش های مرکزی کشور مورد انتظار نیست، با این وجود بارندگی در استانهای حاشیه البرز همچون تهران، زنجان و سمنان نیز کمتر از حد نرمال بود. میزان بارندگی در استان تهران از شروع ‍‍پاییز تا حالا ۰.۷ میلیمتر بود در صورتیکه این استان در بلندمدت ۷.۳ میلیمتر بارش دریافت می کرد.

وظیفه درباره ‍‍وضعیت بارش ها در آبان و آذرماه اظهار داشت: الگوهای ‍‍پیش بینی حاکی از این است که آبان ماه بسیار خشک و کم بارشی ‍‍پیش رو داریم و این وضعیت حداقل تا آذرماه نیز تداوم خواهد یافت. بارندگی ها در آبان ماه به شدت کمتر از نرمال خواهد بود و وضعیت بارندگی در آذرماه نیز امیدوارکننده به نظر نمی رسد. هرچند امیدواریم که با عبور از آذر ماه و با شروع فصل زمستان شرایط متحول شود و بارش ها به حد نرمال برسد.
احتمال بارش زمستانی نرمال
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: ‍‍براساس پیش بینی ها بنظر می رسد که امسال زمستان نرمالی را طی نماییم البته این زمستان نرمال، زمستان ‍‍پربارشی نخواهد بود و بیشتر به کم بارشی گرایش دارد.

وی اضافه کرد: حدود ۴۵ درصد بارندگی فلات ایران مربوط به بارش های سه ماه زمستان است بدین سبب اگر بارندگی ها طی زمستان امسال در حد نرمال باشد می توان امیدوار بود که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد بارندگی سالانه را دریافت خواهیم کرد و خشکسالی امسال به شدت سال قبل نخواهد بود.
دمای کشور طی پاییز امسال تا ۱ درجه بالاتر از حد نرمال
وظیفه در ‍‍پایان با اشاره به این که ‍‍پیش بینی می شود دمای کشور طی ‍‍پاییز حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال باشد، اظهار داشت: میانگین دمای کل کشور از شروع مهر ماه تا حالا ۰.۹ درجه سلسیوس بیش از نرمال بوده اما ‍‍پیش بینی می شود که تا اواسط هفته آتی دما در تمام نقاط کشور به استثنای نوار جنوبی و جنوب شرق حدود ۱ تا ۴ درجه کمتر از طولانی مدت باشد همین طور هفته آتی نیز دما خصوصاً در نیمه شرقی کمتر از حد نرمال خواهد بود و در نیمه غربی در وضعیت حدودا نرمالی قرار می گیرد. انتظار می رود که طی چهار تا پنج هفته آتی کشور به لحاظ دمایی در وضعیت نرمالی قرار بگیرد.

انتهای ‍‍پیاممنبع:

1400/07/30
13:07:55
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آب , اقلیم , سازمان , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی