اخطار نسبت به افزایش ارتفاع موج دریای خزر

اخطار نسبت به افزایش ارتفاع موج دریای خزر سازمان هواشناسی کشور با صدور یک اخطار نارنجی و دو اخطار زرد رنگ از کاهش محسوس دما، بارش باران همراه با وزش باد و رعدوبرق در بعضی نقاط کشور و افزایش ارتفاع موج دریای خزر اطلاع داد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشداری نارنجی از نفوذ توده هوای سرد و در نتیجه کاهش محسوس دما به طور متوسط ۶ تا ۸ درجه و حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد از سه شنبه ۹ فروردین تا آخر بامداد چهارشنبه ۱۰ فروردین در مناطق خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، یزد، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان و در نتیجه خسارت به صنعت کشاورزی اطلاع داد.
سازمان هواشناسی ضمن صدور این اخطار به مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها با عنایت به کاهش محسوس دما، حفاظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با عنایت به پایین بودن دمای سطح زمین بخصوص در مناطق مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد؛ سفارش کرده است.
همینطور این سازمان با صدور هشداری زرد رنگ از افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج دریای خزر در ساحل بیش از ۱ متر و در فراساحل تا ۱/۵ متر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران از اواخر وقت دوشنبه هشتم فروردین تا اواخر وقت سه شنبه نهم فروردین اطلاع داده است.
ازاین رو با وجود احتمال صدمه به قایق های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی، سازمان هواشناسی به احتیاط در تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه خسارت سفارش کرده است.
سازمان هواشناسی در اخطار سطح زرد دیگر خود نسبت به ادامه فعالیت سامانه بارشی فعلی و از چهارشنبه نفوذ سامانه بارشی جدید و بارش باران همراه با وزش باد، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ، پدیده مه و در نواحی سردسیر بارش برف اطلاع داده است.
ازاین رو از دوشنبه هشتم فروردین در مناطق گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، مرکز و جنوب اردبیل و روز چهارشنبه دهم فروردین ماه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، مرکزی، قزوین، همدان و کرمانشاه و پنجشنبه یازدهم فروردین در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان و ایلام احتمال مخاطراتی همچون اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده ها بخصوص در مسیرهای کوهستانی و گردنه ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر و لغو پرواز وجود دارد.
این سازمان در همین راستا به احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیتهای کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو سفارش کرده است.
همینطور مطابق با همین اخطار زرد رنگ و با عنایت به نفوذ توده هوای سرد از بامداد دوشنبه هشتم فروردین تا بامداد چهارشنبه دهم فروردین ادامه کاهش محسوس دما در مناطق آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال کرمان، ارتفاعات و دامنه در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان خطر فت فشار گاز، افزایش مصرف انرژی، اختلال در سفرهای نوروزی به جهت سرما و یخبندان، احتمال سرمازدگی شکوفه ها، نهال ها و خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.
سازمان هواشناسی در این راستا به مدیریت در مصرف انرژی، مراقبت از کودکان از گزند سرما، تمهیدات لازم جهت پوشش مناسب برای کمپ و چادرهای مسافران نوروزی و به همراه داشتن البسه زمستانی، اقدامات لازم جهت کاهش مخاطرات ناشی از سرمازدگی محصولات بهاره در باغات و مزارع کشاورزی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداریها، سالنهای پرورشی و انبارها سفارش کرده است.
وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق بیابانی و خشک همراه با خیزش گردوخاک نیز از دیگر مخاطراتی است که سازمان هواشناسی نسبت به آن اخطار زرد داده است.
بر این اساس از امروز تا چهارشنبه دهم فروردین در سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، زنجان، مرکزی، همدان، قم، سمنان، فارس و اصفهان، البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اردبیل، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، مرکزی، شمال سمنان، البرز و غرب تهران احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال صدمه به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.
ازاین رو این سازمان به احتیاط در تردد بین شهری، بخصوص در جاده های کویری، احتیاط در عبور از تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکر شده و محافظت از صنعت کشاورزی سفارش کرده است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
منبع:

1401/01/08
17:05:20
5.0 / 5
195
تگهای خبر: آب , باد , پارك , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی