طی روزهای اخیر تهران چه قدر بارش دریافت کرد؟

طی روزهای اخیر تهران چه قدر بارش دریافت کرد؟ به گزارش حیوان خانگی، مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با عرضه گزارشی از میزان بارندگی های اخیر تهران اظهار نمود: تهران بعنوان چهارمین استان کشور، با بیشترین کاهش بارش و خشکسالی مواجه می باشد و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در قسمت های مختلف بخصوص بخش های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به صورت کلی صرفه جویی در مصرف آب سفارش می شود.مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به بارندگی های روزهای گذشته اظهار نمود: طی امروز (۱۹ خرداد) از بامداد تا عصر در فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، آبعلی و لواسانات بارندگی و رگبار و رعد و برق و طی روزهای شنبه و یکشنبه(۲۰ و ۲۱ خرداد) پایداری جوی پیشبینی می شود.

به گفته وی بر مبنای آخرین داده ها و اطلاعات طی چهارشنبه بامداد تا پنجشنبه بامداد (۱۷ تا ۱۸ خرداد) ایستگاه های هواشناسی میگون به میزان ۳۷.۵ میلیمتر، اقدسیه ۳۲.۹ میلیمتر، فیروزکوه ۱۴.۳ میلیمتر، فرودگاه امام خمینی (ره) ۸ میلیمتر، لواسان ۶.۲ میلیمتر، آبعلی ۵.۷ میلیمتر، پردیس ۵.۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرده اند.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران افزود: در ایستگاه های هواشناسی دماوند به میزان ۳.۸ میلیمتر، چیتگر ۳.۲ میلیمتر، مهرآباد ۲ میلیمتر، ژئوفیزیک ۱.۴ میلیمتر و در ایستگاه هواشناسی ورامین ۰.۵ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

به گفته وی با وجود بارندگی های اخیر تهران بعنوان چهارمین استان کشور با بیشترین کاهش بارش و خشکسالی مواجه می باشد.

غلامی همینطور به وضعیت بارندگی کشور طی اردیبهشت ماه اشاره و اظهارکرد: تحلیل و بررسی آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان مبین آن است که طی اردیبهشت ۱۴۰۲، تنها ۱۰ میلی متر باران به صورت پهنه ای در استان تهران صورت گرفت که نشان دهنده کاهش ۶۹ درصدی بارش نسبت به دوره آماری دراز مدت در این ماه است همینطور از آغاز فصل بهار تابحال کاهش بارش ۵۱ درصدی در استان تهران مشاهده می شود.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران افزود: این مورد در حالیست که از آغاز سال زراعی تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲، تنها ۱۴۱ میلیمتر باران به صورت پهنه ای در استان تهران اتفاق افتاده که ۴۳ درصد کاهش بارش نسبت به دراز مدت و شش درصد کاهش بارش نسبت به سال قبل در استان تهران را نشان داده است.

وی خاطرنشان کرد: بررسی بارش از آغاز سال زراعی تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲، نشان دهنده آن است که متاسفانه استان تهران با سه پله صعود، چهارمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش درصد تأمین بارش سال آبی را نسبت به دراز مدت دارد همینطور از نظر توزیع مکانی هم در تمامی شهرستان ها طی اردیبهشت ماه کاهش بارش اتفاق افتاده که بیشترین کاهش بارش در ارتباط با شمیرانات، دماوند، تهران، پردیس و فیروزکوه بوده است.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران در رابطه با وضعیت دمایی تهران تا پایان اردیبهشت هم اظهار نمود: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه های هواشناسی استان مبین افزایش دما در اردیبهشت ماه است. متوسط دمای هوا استان تهران در این ماه ۲۰.۷ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با دراز مدت ۱.۱ درجه افزایش داشته است.

وی افزود: متوسط دما از آغاز سال زراعی تا پایان اردیبهشت در استان تهران نسبت به دوره آماری دراز مدت ۱ درجه سلسیوس افزایش داشته است.

غلامی در انتها خاطرنشان کرد: کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در قسمت های مختلف بخصوص بخش های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و هم به صورت کلی صرفه جویی در مصرف آب سفارش می شود همینطور لازم است با عنایت به شرایط نسبت به الگوی کشت و هم تقویم کشت متناسب با کم بارشی تصمیم گیری و مدیریت شود.
1402/03/19
13:30:55
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آب , باد , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی