مدیركل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست خبر داد؛

كلینیك پردیسان تعطیل نمی گردد، عدم تحویل حیوانات باراجین

كلینیك پردیسان تعطیل نمی گردد، عدم تحویل حیوانات باراجین به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست، اظهار داشت: بحث تعطیلی كلینیك به هیچ عنوان مطرح نیست و همزمان شدن تحویل چند گونه به باراجین و تاخیر در قرارداد نیروها منجر به سوءتفاهم شد.شهاب الدین منتظمی، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وقایع اخیر در كلینیك حیات وحش پردیسان، اضافه كرد: بحث تعطیلی كلینیك به هیچ عنوان مطرح نیست، و تعطیلی بازپروری و قرنطینه هم دركار نیست. تاخیر در قرارداد نیروها با تحویل چند گونه به باراجین همزمان شده و همزمانی این دو مبحث منجر به سوء برداشت شده است و متاسفانه قضاوت های نادرست در ایام اخیر را شاهد بودیم.
وی خاطرنشان كرد: در بحث قرنطینه مرتبا تعداد زیادی گونه های حیات وحش بخصوص صدمه دیده ها به كلینیك آورده می شوند و از سراسر كشور هم به آنجا منتقل می شوند. اسمش هم رویش است و آنجا مركز بازپروری و قرنطینه است. این حیوانات فرآیند درمانی را آنجا طی می كنند و پس از درمان دو راه پیش روی هر حیوان است. یا باید به طبیعت و زیستگاه اصلی اش برگردد یا این كه شرایطش بگونه ای است كه مطلقا امكان رهاسازی ندارد.
وی افزود: اگر حیوان به طبیعت برگشت كه چه بهتر و تمام تلاش ما هم همین است كه گونه در زیستگاه طبیعی خود و در شرایط طبیعی خود حفاظت شود. اما اگر حیوان درمان شد و امكان بازگشت به طبیعت نداشت، مثلا پرنده ای كه بالش شكسته است یا حیوانی كه پایش لنگ است و شرایطی دارد كه امكان رهاسازی برایش نیست، در این شرایط تكلیف چیست؟ آیا پارك پردیسان باغ وحش است؟ آیا محیط زیست باغ وحش دار است؟ از ابتدا عرف بر این بود كه اگر حیوانی آمد و نتوانست به طبیعت برگردد به باغ وحش ها، مراكز نگهداری و مراكز تكثیر در اسارت منتقل شود كه دائما درخواست هایی از سازمان داشتند كه گونه هایی را ببرند و نگهداری كنند. این ها در چارچوب یك كمیته تصمیم گیری می شد كه اگر آن باغ وحش یا آن مركز شرایط لازم را دارد، آن گونه خاص به تعداد تایید شده در اختیارش قرار بگیرد به شرط آن كه شرایطش را داشته باشد، مثلا فضای كافی، نیروی انسانی، غذای لازم را داشته باشد و حیوان به صورت امانی در اختیارش قرار می گیرد. چه بسا الان قریب به اتفاق باغ وحش های كشور گونه هایی را دارند كه سازمان به صورت امانی به آنها سپرده است و این ها همان هایی بودند كه عموما قابلیت برگشت به طبیعت را نداشته اند.
مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست اضافه كرد: در این میان، چند حیوان داشتیم كه پیشبینی می كردیم كه در آینده نزدیك با عنایت به تغییر فصل و افزایش تعارض و...، سرریزی به سمت قرنطینه خواهیم داشت. ازاین رو پیشنهاد بر این شد كه اگر خواهانی هست، بخشی از این گونه ها طبق روال واگذار شود. مثلا یكی از این مراكز باراجین است كه پیشنهاد دادیم كه یك تعدادی گونه داریم كه امكان رهاسازی آنها نیست مثل خرس. چهار خرس داریم و می توان آنها را به باراجین منتقل كرد. اساسا هم این نگاه كه سازمان محیط زیست باغ وحش دار باشد را رد می نماییم. سازمان اصلا قبول ندارد كه وظیفه خویش را باغ وحش داری بداند. اما نهایتا مسائلی رد و بدل شد كه اصلا این گونه ها هم به باراجین منتقل نشد. پس یك بحث سازماندهی قرنطینه بود و طی آن قرار بود «تعدادی» از گونه ها به باراجین منتقل شود كه همان هم انجام نشد.
منتظمی درباره نگرانی های شغلی كه برای كارمندان كلینیك پردیسان مطرح شده بود هم خاطرنشان كرد: نیروهای قرنطینه پردیسان با پیمانكار كار می كنند. البته بسیاری از آنها بیشتر از بیست سال با قرنطینه همكار بوده اند و ما آنها را جدای از خود نمی دانیم اما در روند انعقاد قراردادهای پیمانكاران معمولا وقفه هایی رخ می دهد كه عادی و جاری و ساری است و هیچ تعمدی در این مورد نیست و در مورد این پیمانكار هم متاسفانه انعقاد قراردادها به تاخیر خورد. این تاخیر با شرایطی كه ذكر شد همزمان شد و تصور بوجود آمد كه سازمان می خواهد قرنطینه و بازپروری پردیسان را تعطیل كند و بكوبد و...، كه اصلا چنین چیزی نیست و حقوق این نیروها هم كامل پرداخت شده باآنكه قرارداد به تعویق افتاده است. به هر حال این اتفاقات سوءتفاهم پیش آورد.
وی در انتها تصریح كرد: ما اعتقاد داریم قرنطینه باید ساماندهی بشود. آنجا مثلا ۱۸ عقاب داریم كه امكان رهاسازی ندارند و باید شرایط را برای آنها فراهم نماییم و اگر مراكز مجازی خواستار نگهداری بشوند همكاران و كارشناسان ما در چارچوب یك كمیته كارهای لازم را انجام می دهند، بازدید می كنند و نظر استان را می گیرند و بعد این گونه ها را برای نگهداری به شكل امانی منتقل می كنند.

1398/07/06
18:12:53
5.0 / 5
2063
تگهای خبر: پارك , حیات وحش , حیوان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی