مدیركل محیط زیست شهرداری تهران عنوان كرد:

گره های اساسی در حل مشكل سگ ها، ۱۰ هزار سگ را كجا نگهداریم؟

گره های اساسی در حل مشكل سگ ها، ۱۰ هزار سگ را كجا نگهداریم؟ به گزارش حیوان خانگی مدیركل محیط زیست شهرداری تهران مسئله سگ های شهر تهران را معضلی پیچیده با گره های اساسی عنوان نمود و بعضی از مشكلات این حوزه را بر شمرد.شینا انصاری، مدیر كل محیط زیست شهرداری تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر و در واكنش به اعتراض برخی فعالان محیط زیست در خصوص حذف آنها از جلسات تصمیم گیری درباره سگ های شهری توضیح داد: در بحث سگ ها، دستورالعمل مصوب وزارت كشور در سال ۱۳۸۷ را داریم. وزارت كشور می تواند سازمان های مختلف و دستگاه هایی كه به شكلی ذیربط هستند همچون دامپزشكی، محیط زیست، فرمانداری ها، شهرداری و بهداشت را وارد كار كند.
انصاری اضافه كرد: كارشناسان ذی صلاح ایراداتی را به این دستورالعمل كه بیشتر از ده سال از تصویبش می گذرد وارد می دانند. برخی ابهامات در این دستورالعمل وجود دارد، كه لازم است شفاف شود.
وی خاطرنشان كرد: بعد از حواشی بوجود آمده برای سگ ها نظارت بر عملكرد كنترل جمعیت سگ ها به اداره كل محیط زیست شهرداری تهران سپرده شد و لزوم داشت كه یك رویه نظارتی داخلی برای شهرداری داشته باشیم. بطور قطع ما نمی توانیم بعنوان اداره كل محیط زیست شهرداری، دستورالعمل ملی كه از جانب وزارت كشور وضع شده و همچنان ملاك عمل هست را كنار بگذاریم و خودمان دستورالعملی وضع نماییم و سازمان محیط زیست و دامپزشكی را بر مبنای آن ملزم نماییم اما می توانیم پیشنهادهای خودمان را برای اصلاح و بازبینی بدهیم و بروزرسانی آنرا پیگیری نماییم. در همین راستا كارگروه نظارتی را تشكیل دادیم و تلاش بر این بوده كه همه ذی نفعان همچون نهادهای حامی حقوق حیوانات و دستگاههای دولتی ذیربط هم در این فرآیند مشاركت داشته باشند.
مدیركل محیط زیست شهرداری تهران تصریح كرد: محوریت دستورالعمل سال ۸۷، فرمانداری ها هستند كه می توانند هماهنگی را بین دستگاه ها ایجاد كنند اما هم اكنون شهرداری تهران به علل عدیده عهده دار صفر تا صد كار شده است و كلیه مسئولیت ها در این بخش از شهرداری مطالبه می شود.
انصاری خاطرنشان كرد: حتی در عنوان دستورالعمل سال ۸۷ از عبارت «سگ های ولگرد» استفاده شده كه حامیان حقوق حیوانات تاكید دارند كه اینها سگ های «ولگرد» نیستند و «رها شده» هستند. با این وجود خود حامیان حقوق حیوانات هم گاها در محورهای اساسی مبحث با هم اجماع نظر ندارند. از جانب دیگر یكی از چالش های مهم بحث رهاسازی سگ ها بعد از عقیم سازی و واكسینه كردن هست كه در جلسه اخیر اداره كل محیط زیست استان با اشاره به نامه معاونت محیط زیست طبیعی سازمان اعلام نمود كه هرگونه رهاسازی به محیط ممنوع می باشد و شهرداری می بایست سگ ها را بعد از زنده گیری وعقیم سازی در محیطی محصور نگهداری كند.
مدیركل محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به پیچیدگی های مبحث اظهار داشت: یك دستگاه می گوید رها سازی نشود. خب شهرداری سگ ها را جمع می كند و عقیم سازی می كند و حالا اگر رهاسازی نكند چه باید بكند؟ ۱۰ هزار سگ را كجا باید نگهداری كرد؟
وی تصریح كرد: ما از بدو ورود به مبحث سعی كردیم تمام ذی نفعان را دور هم جمع نماییم و برای اطمینان از اینكه نظرات تمامی گروهها را شنیده باشیم هم از نهادهای حامی حقوق حیوانات، و به تازگی از شبكه سمن های استان تهران و ستاد توان افزایی سمن های شورای اسلامی شهر تهران دعوت كرده ایم البته دوستان گاها نظراتی گذاشتند كه خلاف دستورالعمل بالادستی یعنی دستورالعمل سال ۸۷ بود و ما نمی توانیم خلاف آن رویه ای وضع نماییم و اول دستورالعمل باید اصلاح گردد.
مدیركل محیط زیست شهرداری تهران خاطرنشان كرد: هم اكنون پیش نویس دستورالعمل نظارتی آماده شده است كه در كمیته محیط زیست شورای شهر هم عنوان شد و نقطه نظرات و پیشنهاداتی برای حك و اصلاح آن عرضه شد.
وی خاطرنشان كرد: برای وضع و اجرای دستورالعمل نظارتی بطور قطع به همكاری همه بخش های ذیربط و ذی صلاح نیاز داریم و قائل به حذف هیچ گروهی از جلسات كارگروه نظارتی نیستیم البته كه نمی گردد با همه دوستان جلسه گذاشت ولی همواره خواسته ایم كه نمایندگان آنها در جلسات مشاركت داشته باشند از سویی دیگر قرار نیست كه همه مشكلات را به سرعت و یكشبه حل نماییم. باید قدم به قدم پیش برویم. اگر می خواهیم در جهت احقاق حقوق حیوانات شهری همچون سگ ها حركت نماییم به جای برخوردهای احساسی و هیجانی باید بر اصلاح روندها، شناخت گلوگاهها و ارتقای نظارت ها كه هدف مشترك ما هست تمركز نماییم.

1398/07/24
23:29:25
5.0 / 5
2155
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , حیوان , دامپزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی