رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو كشور خبر داد

امكان پیشبینی سیل، 3 تا 4 روز پیش از رخداد در كشور فراهم گردید

امكان پیشبینی سیل، 3 تا 4 روز پیش از رخداد در كشور فراهم گردید رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بهره برداری آزمایشی سامانه پیشبینی و اخطار سیل در کل کشور اطلاع داد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، مهدی رهنما اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور بر اساس وظایف ذاتی و به منظور ارتقاء کیفیت پشتیبانی و بیش آگاهی سیل، طراحی و توسعه سامانه نرم افزاری پیشبینی و اخطار سیل نسل چهارم را به پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور محول نمود. این سامانه می تواند حداقل سه تا چهار روز پیش از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آتی را که شامل تمامی مشخصه های مورد نیاز مدیریت و اخطار سیل می باشد، پیشبینی، به روز رسانی و تدقیق نماید.
وی مهم ترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور طراحی و ساخته شده است را پیشبینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که بر مبنای آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب ۵ و ۱۰ روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، عنوان نمود.
رهنما افزود: امکان پیشبینی برف و یخبندان هم از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیشبینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی به منظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر کل کشور از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد و می توان در مرحله بعدی به توسعه و بست آن به کل کشور اهتمام ورزید.
وی افزود: با بهره برداری از سامانه های پیشبینی و اخطار سیل که حقیقتا یکی از مشغله های اساسی کل نظام حاکمیتی می باشد و با در نظر گرفتن همین مساله با ابلاغ دستور شخص معاون اول محترم رئیس جمهور به کلیه سازمان ها پیرامون همکاری مطلوب با سازمان هواشناسی کشور در جهت ایجاد این سامانه، می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های اقتصادی و اجتماعی در شرایط بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در مقابل مخاطرات جوی را در سطح کل کشور افزایش داد.

رهنما در انتها از زحمات همکاران پژوهشی مجموعه پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت طراحی و مدیریت راه اندازی این سامانه تقدیر و تشکر نمود.
منبع:

1399/12/01
13:47:23
0.0 / 5
754
تگهای خبر: سازمان , كیفیت , مجموعه , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی